Brother TN2220 svart XXL toner - Kompatibel till din Brother-skrivare är en så kallad kompatibel patron, vilket innebär att den ser ut som Brothers originalpatroner, fast utan att ha tillverkarens logotyp på. I övrigt finns det ingen skillnad. Du får samma utskriftskvalitet och samma antal utskrifter – fast billigare. Så när du köper den kompatibla patronen TN2220 / TN-2220 till din Brother-skrivare sparar du pengar, utan att få sämre utskrifter.
Du är på väg att köpa en trumenhet – INTE en tonerpatron
Vad är skillnaden?
Tonerpatronen och trumenheten är två olika förbrukningsvaror, som båda behövs för att din skrivare ska kunna skriva ut. Båda delarna måste bytas ut då och då, men eftersom deras livslängd är mycket olika är de två separata delar som kan bytas oberoende av varandra.
Vad är trumenhet för något? (Drum är det engelska ordet för trumma.)
Trumenheten består av en trumma/vals, som överför tonern (pulvret) till papperet, alltså den del som skriver texten och bilderna på papperet.
Om din skrivare visar felmeddelandet ”Byt trumma” eller lyser med ”Drum” eller ”Trumma”, så behöver du byta ut trumenheten.
Vad är tonerpatron för något?
Tonerpatronen är en behållare/tank som innehåller det pulver (toner/färgämne) som används för att skapa text och bilder på papperet.
Du måste byta ut tonerpatronen när din skrivare eller dator meddelar att tonern håller på att ta slut, eller när utskrifterna blir mycket sämre.
Viktigt innan du köper
Våra kompatibla bläckpatroner fungerar i de allra flesta skrivare – men det finns några undantag där du måste välja originalpatroner:
Din skrivarmodell har ett "E" i namnet (t.ex. 8740e).
Du har ett abonnemang på HP+ eller HP Instant Ink.
Dessa skrivare är låsta av HP och kan inte använda kompatibla patroner.
Undvik problem med HP's uppdateringar
HP skickar regelbundet ut programvaruuppdateringar som kan blockera nya kompatibla patroner. För att undvika problem rekommenderar vi att du:
Köper först när du behöver byta patroner (inte för lagerhållning)
Stänger av automatiska uppdateringar på skrivaren
Avvisar manuella uppdateringar om de föreslås
Du är självklart alltid välkommen att kontakta oss om du behöver hjälp.
Omdömen
Fin toner, hurtig levering samt meget rimelig pris. Bedømt af Jonna Struve
Jeg har lige sat toneren i og printet den første side og den er helt fin, samt meget hurtig levering og meget rimelig pris.
Hurtig levering Bedømt af Per Leth
Har aldrig haft problemer, og har da købt en del, og så er det jo rart at det er fremme dagen efter man har bestilt
Super Bedømt af Svend Hansen
Fungerer ok
5 STJERNER Bedømt af Karsten Kallesø
Levering dagen efter at jeg bestilte - og modtager det korrekte produkt.
Hurtig levering - fuldt fungerende og billigt produkt Bedømt af KJ
.
Meget fint Bedømt af Kaleidoskop
Altid god service
Super kunde-betjening Bedømt af Svend E Hansen
Hvor er det dejligt, når det bare virker fra bestilling til hurtig levering
super service Bedømt af charlotte Bek
Alt fungerede, hurtig levering et godt produkt til den rigtige pris.